معراج نیوز

پایگاه خبری معراج نیوز

شهردار منطقه ۲۰ در آئین کاشت نهال مطرح کرد:سرانه فضای سبز منطقه ۲۰ بیش از میانگین شهر تهران است

همزمان با آغاز هفته منابع طبیعی و روز درختکاری، آئین کاشت درخت با حضور سید علی یزدیخواه نماینده منتخب مردم شهرستان ری در مجلس شورای اسلامی، جعفر شربیانی عضو شورای اسلامی شهر تهران و رئیس شورای اسلامی شهرستان ری، رضا شنگی شهردار منطقه ۲۰، حسنی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرری، جمعی از خانواده معظم شهدا و مسئولان شهری در باغ راه باران محله جوانمرد قصاب برگزار شد.

به گزارش معراج نیوز، رضا شنگی شهردار منطقه ۲۰  در این مراسم با اشاره به سرانه فضای سبز این منطقه گفت: سرانه فضای سبز منطقه به ازای هر نفر ۲۰.۴ مترمربع است که از میانگین سرانه شهر تهران (۱۶متر مربع) چهار متر بیشتر است و پیش بینی می کنیم سال آینده شاهد افزایش این سرانه باشیم.

وی اظهار داشت: در مراسم امروز که با حضور خانواده معظم شهدا برگزار می شود هر درخت را به نام یک شهید می کاریم و نیت می کنیم در مسیری که شهدا برای ما تعریف کرده اند گام برداشته و توفیق خدمت به مردم را داشته باشیم. 

شنگی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری که فرمودند: «درختکاری و حفظ محیط زیست یک اقدام دینی و انقلابی است» گفت: بنا به احادیث و روایات بسیار، بر اهمیت کاشت درخت و حفظ محیط زیست در دین مبین اسلام تاکید شده است. 

وی با بیان اینکه در حال حاضر یک هزار و ۱۸۲ هکتار عرصه جنگل کاری در ری موجود است که برای توسعه و نگهداری آن تلاش شده است افزود: با احداث قطب گردشگری بی بی شهربانو در سال آینده بیش از ۳۰ هکتار فضای سبز تفرجگاهی و گردشگری و همچنین یک بوستان ۱۰ هزار مترمربعی در این منطقه ایجاد خواهد شد. 

شنگی ادامه داد: در سال جاری ۱۰ هزار و ۸۰۰ مترمربع فضای سبز در حاشیه پروژه روگذر دسترسی جنوب حرم حضرت عبدالعظیم(ع) در تقاطع بزرگراه شهید آوینی و همچنین در چند ماهه اخیر ۹ هزار مترمربع فضای سبز در رفیوژ ها و بوستان ها احداث شده است. 

شهردار منطقه ۲۰ یادآور شد: برای حفظ و نگهداری۱۹۱ بوستان این منطقه برنامه های متنوعی شامل بازپیرائی فضای سبز، نصب ست های ورزشی، کاشت درختان، رنگ آمیزی، نصب کفپوش و المان های نوری و همچنین اجرای ۶۵ چراغ دفنی برای نورپردازی درختان انجام شده است تا شهر برای استقبال از ماه مبارک رمضان و فرارسیدن سال نو آماده شود.  

عرصه های منابع طبیعی باید مملو از درخت باشد

سید علی یزدی خواه نماینده مجلس شورای اسلامی شهر تهران هم در این مراسم با بیان اینکه به کاشت درخت و درختکاری در دین اسلام بسیار توصیه شده است و یکی از صدقات جاریه کاشت درخت است، گفت: درخت مظهر زیبائی، زندگی، شادابی و هنرنمائی خالق هستی است و باید در نگهداری آن کوشا باشیم. 

وی افزود: کاشت یک میلیارد درخت در کشور در طول ۴ سال آینده پیش بینی شده است که باید تعداد آن افزایش یابد و با تلاش دست اندرکاران عرصه های جنگلی مملو از درختان مثمر شود. 

یزدی خواه اضافه کرد: به برکت تلاش جهادی و تیم خوب شهرداری منطقه ۲۰ خدمات شایسته ای در سطح شهر انجام شده که اصلاح هندسی سه راه ورامین و ساماندهی میدان حضرت عبدالعظیم (ع) نمونه و یادگاری خوبی از این دوره مدیریت شهری در قبله تهران است. 

وی با اشاره به توسعه فضای سبز تاکید کرد: کاهش آلودگی هوا، محیط زیست شاداب و سالم از آثار درختکاری است که باید بیشتر توسعه یابد. 

حل مشکلات زیست محیطی با درختکاری

جعفر شربیانی عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران در ادامه این مراسم با بیان اینکه هرچه داریم و هرچه هستیم به پاس ایثار و خون پاک شهدای گرانقدر است، گفت: از مسیر درختکاری می توانیم معضل و مشکلات زیست محیطی و اکو سیستم و همچنین مسائل و چالشهای فرهنگی را در بحث فراغت حل و فصل کنیم. 

وی با اشاره به  اینکه در شهر تهران توجه ویژه و اقدامات خوبی در حوزه توسعه و صیانت فضای سبز انجام شده است ، اظهار داشت: سرانه فضای سبز و بوستان های منطقه ۲۰ نسبت به شهر تهران بیشتر است و یکی از هدف گذاری های شورای اسلامی شهر تهران در دوره ششم در این منطقه ایجاد بوستان چند ۱۰ هکتاری است که با پیگیری مدیریت شهری منطقه ۲۰ این فضا به سرانه فضای سبز  این منطقه اضافه خواهد شد. 

شربیانی افزود: در کالبد شهر تغییرات مثبتی مشاهده می شود که نشانگر تلاش مجموعه مدیریت شهری بوده و در بودجه سال آینده طرح های مناسب و موثری برای توسعه این منطقه پیش بینی شده است.

لازم به ذکر است در این مراسم که به یاد و نام  شهدای دفاع مقدس و انقلاب برگزار شد، ۲۵٠ اصله نهال و درختان مثمر به یاد شهدای دفاع مقدس، مدافع امنیت و مدافع حرم غرس شد.

کد خبر : ۱۴۰۲۱۲۱۶.۰۲